• Skip to content
  • Skip to primary sidebar
  • Grocery Coupons
  • Preferences
  • FAQs
  • What is LOZO?
  • SIGN UP
  • LOGIN
  • Browse coupons
  • Categories
  • My List
  • Advanced Filters
  • Brands
  • FAQS
  • Preferences
  • Login
  • Sign Up
You are here: Home / Groceries & Food / Learn how much the item actually costs

Learn how much the item actually costs

January 24, 2018 LOZO Team

When comparing prices make sure to use the unit price, not the actual price. The unit price is the other number listed next to the actual price on supermarket shelf tags (example). This number refers to how much the item costs per unit of weight or volume (e.g., gram, ounce).

Unit price is helpful because product packaging is often misleading. Compare two similar looking coffee cans from the same manufacturer and you may find that while the total price is the same, one can contains 16oz of coffee and the other only has 14.5oz. Paying attention to unit price will help you pick the right size (for the best price) and may help you decide between two comparable brands.

The LOZO: the lower the unit price, the better the deal (and you’ll usually find the lowest unit prices on larger packages).

LOZO’s Unit Price Comparison Calculator
This easy calculator will help you find determine the best deal. You can even see how a coupon affects the price (or leave it blank if you don’t have a coupon).























Item 1:
$ 

Units:

Item 2:
$ 

Units:

Coupon Discount:
$ 





Compare Unit Prices After Coupon



Now that you know all about unit prices, read our related tip on how coupons affect unit prices.

One situation that needs further explanation is laundry detergent. When comparing detergent, look on the bottle for the expected number of loads the bottle will last, not the size of the container. Two detergents of the same size or volume might have a different number of expected loads since the strength of the product is also a factor. Use the number of loads to calculate the unit price.

Print FREE Grocery Coupons at Home





A LOZO expert posted this tip.

Groceries & Food tip

Primary Sidebar

Categories

Auto
Auto Insurance
Buying a Car
Car Rentals
Gasoline
GPS Devices
Maintenance & Repairs
Banking & Credit
Checking & Savings
Credit Cards
Investments
Taxes
Electronics & Computers
Camcorders
Cameras
Cell Phones & Plans
Desktop Computers
Laptop Computers
Printers & Accessories
Televisions
Entertainment & Leisure
Amusement Parks
Books & Magazines
Concerts
Halloween
Movies
Music & Home Audio
Parties & Holidays
Restaurants
Sports & Fitness
Theater
Toys & Games
Video Games
Family & Pets
Clothing
Diapers
Education
Jewelry & Accessories
Medicines & Healthcare
Personal Care & Beauty
Pet Care
Weddings
Groceries & Food
Baby Food & Products
Beverages
Candy & Snacks
Cans, Jars & Boxed Goods
Cereal & Breakfast Food
Dairy & Refrigerated
Fruits & Vegetables
Jars & Boxed Goods
Meat, Poultry & Seafood
Home & Garden
Appliances
Cleaning Supplies
Furniture
Gardening
Home Buying & Rentals
Home Improvement
Homeowners Insurance
Laundry
Mattresses
Paper Goods
School & Office Supplies
Travel & Vacations
Air Travel
Buses
Cruises
Hotels
Trains
Utility Bills
Cable/Satellite TV Bill
Electricity
Gas & Oil
Internet Service
Phone Bill
Water Bill

Search

  • About LOZO
  • Press
  • FAQs
  • Contact Us
  • Site Map
  • Privacy Policy
  • Terms & Conditions
  • Grocery Coupons
  • Find Grocery Coupons Now
  • Grocery Coupons by Brand
  • Grocery Coupons by Category
  • How it Works
  • Money Saving Tips
  • Family & Pets
  • Entertainment & Leisure
  • Home & Garden
  • Auto
  • Banking & Credit
  • Electronics & Computers
  • Groceries & Food
  • Travel & Vacations
  • Utility Bills

    Stay in Touch!