Bigger isn't always cheaper

Submitted by a LOZO expert
      5.0 Stars


Did you know...?
Add this page to a special LOZO bookmarks section for easy one-click access. Login to save these bookmarks to your LOZO account to access from anywhere, otherwise they will be saved on this computer only.
Login now
Save on this computer
Like with most items, the unit price for canned goods is a more accurate indicator of overall cost than the price tag. Unit prices are listed to the left of the actual price and these can be used to compare different items or the same item in different sizes (learn how). It isn't always frugal to buy the large size even though it seems you are getting more for your money. When there is a sale on a smaller size, it may be less expensive than the larger option. Sometimes the price tags have been improperly adjusted and the larger can costs more than 2 smaller ones. Also, remember that a large can isn't always twice the size of a smaller one. The unit price will help you compare more accurately. Always consider how much of the product will get used (wasted food = wasted money) and consider the expiration dates. Read this article for more advice on where to avoid quantity surcharges.

A LOZO expert posted this tip.


User Comments

posted by will_v (Contributor | 1010 Points) on 03-22-2010 08:36 PM
Unit price
The unit price number really is more important than the actual price of the item! It's the best way to understand how much you are paying for that quantity of food.
reply | print | report