CATEGORY
CLOSE
 

Divide up your perennials for "free" new plants

Submitted by a LOZO expert
mail
      no votes yet
VOTE!

VOTE!

Did you know...?
Add this page to a special LOZO bookmarks section for easy one-click access. Login to save these bookmarks to your LOZO account to access from anywhere, otherwise they will be saved on this computer only.
Login now
Save on this computer
Perennials are great plants for filling up the garden, especially since one plant can often be divided into three or four after a year's growth. A one gallon perennial can cost $9 at a nursery, which adds up. Divide one perennial currently in the garden into three, and that's an instant $18 savings.

A LOZO expert posted this tip.

RELATED LINKS:

User Comments